Tack för ditt tålamod under införandet av närsorterat

Arbetet med införandet av närsorterat pågår för fullt och många hushåll står nu på tur att få sina nya avfallskärl

Har du fått ett brev om att du snart får dina nya kärl?

Då är det snart dags att börja hålla koll på ditt nya hämtschema. Du behåller samma tömningsdag som idag, men från din startvecka behöver du vara uppmärksam på vilka två kärl som ska tömmas vid varje tillfälle.

Om du bor i villa eller småhus så hittar du din första 6 veckors period för hämtning av avfall i brevet du fått hem. 

Om du inte fått något brev hem ännu så kommer det när du står på tur för närsorterat.

 

Uppdatering på Mina Sidor

Vi arbetar för fullt med att uppdatera hämtschemat så att uppgifterna på Mina Sidor stämmer överens med ditt nya abonnemang. När du har fått dina nya kärl levererade rekommenderar vi att du loggar in på Mina Sidor och kontrollerar ditt aktuella hämtschema.

 

Längre handläggningstider

Samtidigt som arbetet med utställningen pågår runt om i kommunen kan det särskilt under september och oktober ta längre tid än vanligt att svar på frågor eller få ditt ärende handlagt.

Vi arbetar så snabbt vi kan för att hjälpa alla kunder och tackar för din förståelse och ditt tålamod under denna period!

 

Tips: Logga in på Mina Sidor efter att du fått dina nya kärl för att se ditt aktuella hämtschema och vilka kärl som ska tömmas vid nästa hämtning.