Avstängning och öppning av ventil

I samband med att du gör åtgärder på din vattenmätarplats kan det vara nödvändigt att Avesta Vatten stänger av en ventil för att förhindra vattentillströmning till din fastighet. Det är därför viktigt att du i god tid gör en beställning av avstängning och öppning i god tid innan planerad åtgärd.

Om din vattenmätarplats inte uppfyller kraven behöver du åtgärda vattenmätarplatsen. Om du exempelvis behöver byta konsol där vattenmätaren ska placeras behöver din VVS-entreprenör arbeta utan tillförsel av vatten. Det kan då krävas att vattnet behöver stängas av, för att när arbetet är klart öppnas igen. 

Det är bara Avesata Vatten som får hantera de ventiler som tillhör de allmänna VA-nätet och därför behöver du beställa tjänsten avstängning och öppning av ventil. Beställning sker i första hand digitalt här. 

Kostnader kopplade till avstängning och öppning av ventiler

Avesta Vatten tar ut en avgift enligt gällande VA-taxa för tjänsten. Öppning och stängning av ventiler ingår inte i den avgift du redan betalar. 

Byte av mätarkonsol för att säkra att du har en godkänd vattenmätarplats är en åtgärd som sker mycket sällan och med långa intervaller. Det är inte alla fastighetsägare som behöver byta sin konsul eftersom de redan har en installation som uppfyller gällande krav. Av den anledningen ska kostnaden för avstängning och öppning inte belasta övriga VA-kunder.  Det är anledningen till att en avgift tas ut för aktuell tjänst.