Den här veckan fick jag följa med vår mångsidige fordonsförare Erik, som inte bara kör våra fordon – han är också en nyckelperson i flera andra delar av verksamheten. Erik är en problemlösare som gärna tar sig an allt från att utveckla arbetsmoment till att ta fram kravspecifikationer vid upphandlingar. Hans engagemang och vilja att bidra gör honom ovärderlig för både bolaget och våra kunder.
Jag har haft förmånen att samarbeta med Erik i många olika sammanhang, och det är alltid lika inspirerande. Han är nyfiken, lösningsorienterad och har ett genuint intresse för att förbättra våra arbetssätt. Under min praktikdag med honom fick jag en inblick i hans vardag – vilket var otroligt motiverade.

Vi besökte flera av kommunens anläggningar, från kontorsfastigheter till vårdinrättningar, skolor och förskolor. Dagens uppdrag var att tömma utsorterat material för förpackningar, och jag blev imponerad av hur välskötta Avesta kommuns anläggningar är – och hur fina skolfastigheterna är. Det var också glädjande att se hur engagerade kommunens medarbetare är i att sortera ut wellpapp och pappersförpackningar.

Under dagen tömde vi både containrar och 660-literskärl, och Erik berättade att personalen är mycket duktig på att sortera. Ett särskilt exempel är Skogsgläntan, en vårdinrättning där personalen plattar till kartongerna så effektivt att det blir lätt att samla in stora mängder material. På bara en dag hade vi samlat in cirka 1 800 kilo wellpapp (två veckors sortering) – en insats som innebär:
- att cirka 25 träd har sparats från avverkning
- att vi har undvikit utsläpp motsvarande 2,7 ton koldioxid
Det är en fantastisk miljöinsats – och ett bevis på att små handlingar i vardagen gör stor skillnad.
Erik är också ansvarig för driften av våra återvinningsstationer, ett uppdrag han tar sig an med stort engagemang. Han följer upp att entreprenören som tömmer stationerna gör det enligt avtal, och han arbetar aktivt med att motverka nedskräpning. Ett återkommande problem är att vissa lämnar avfall utanför stationerna, vilket skapar onödiga kostnader. Erik jobbar därför tillsammans med sina kollegor med att informera våra kunder om hur de ska agera vid fulla stationer och var annat avfall ska lämnas.

För företagare finns det dessutom en särskild insamlingspunkt vid GDL AB på CEABs anläggning, där förpackningar kan lämnas kostnadsfritt – något vi behöver bli bättre på att informera om.
Det bästa med jobbet, enligt Erik, är variationen. Just nu är han involverad i arbetet med att införa fastighetsnära insamling i hela kommunen, och han tycker det är roligt att få bidra till vår gemensamma målbild. Att få arbeta tillsammans med kollegor och kunder är något han verkligen uppskattar.
När jag frågade Erik vad som är mest utmanande med jobbet, tog det en stund innan han svarade. Men till slut kom det: vintern. Att tömma avfall i snö och kyla är tufft – men Erik gör det ändå, med samma engagemang som alltid.
Att få vara ute på praktik tillsammans med våra medarbetare är en av de mest givande delarna av mitt uppdrag. Jag är stolt över att arbeta tillsammans med kollegor som, precis som Erik, visar engagemang, nyfikenhet och ansvarstagande i sitt arbete. Det är i det dagliga mötet med verksamheten som jag verkligen ser hur våra medarbetare gör sitt yttersta för att skapa värde – både för bolaget och för våra kunder.